Създайте взаимоотношения, в които искате да влагате от себе си

Без да се налага да избирате между вас и другите.

Психотерапия заглавна секция

Това което търсите в другите можете да откриете единствено в самите себе си.

Взаимоотношенията ви и света около вас са огледало, на това което носите вътре във вас.

Вие сте фигурата, която се оглежда в тях и те ви  отразяват. 

Ако искате да е различно отражението, променете образа вътре във и именно той ще се отрази в тях.

Ето защо всичко започва от вас!

Тялото, емоциите и умът ви говорят

Нужно е само да ги чуете и разберете какво се крие зад тях. Всичко което правите има дълбок смисъл. То не е случайно или хаотично, а строго следващ вътрешния ви сценарий.

Трудно се отпускате

Опитвали сте всичко, но не успявате да забавите темпото. Изтощаването е изобретателен начин да си позволите да спрете, с тайната надежда, че този път ще се отпуснете истински.

Не спирате да мислите

Пробвали сте всичко, но не успявате да ги овладеете. Будите се нощем с ясен ум и пълени с енергия. А тялото ви е уморено и копнеещо за сън - елегантен начин да не стигнете до спокойствие.

Все по често се улавяте, че сте обезсърчени. Сякаш всичко, което ви заобикаля губи своя цвят и привлекателност за вас.

Чувствате се самотни и се затваряте все повече. Все по-трудно общувате с хората около вас, дори и с най-близките ви. Осъзнавате го, но не можете да го промените и това допълнително ви потиска.

Светът става все по-динамичен, а на вас ви е все по-трудно да се впишете в него. Не, че не можете, но не виждате смисъл да го правите.

Успявате да се погрижите за другите (деца, партньор, родители, приятели), но за вас сякаш все не ви достига време или желание.

Намирате баланс м/у майка и партньорка; семейство и работа. Но осъзнавате, че то е за сметка на жената във вас и това ви натъжава и гневи.

Усещате с цялото си същество, че преминавате през нещо, което не можете или не искате да назовете. Близките Ви не Ви разбират — или не толкова, колкото Ви се иска — и това допълнително Ви потиска.

Завръщане към себе си — опознавайки се цялостно.

Знаеща и разбираща какво прави, защо го прави и избираща кога да го направи. Дълбоко свързана с вътрешното си знания, интуиция и стабилност.

ЖЕНА - четири основни слоя, и много повече от това

Тялото е вашата най-видима граница с другите — и първото място където усещате кога тя е нарушена. В работата ни заедно то е най-важният ни ориентир.

Когато започнете да заявявате границите си свободно и открито, се случва нещо важно — осъзнавате че имате право на тях. И това променя всичко. Начинът по който се свързвате с хората около вас започва да се гради на различна основа.

Това което преживявате вътре се отразява и в света около вас — в отношенията, в реакциите, в начина по който се свързвате с другите.

Подтискането и игнорирането на емоциите не ги премахва. Само ги усилва. Колкото по-честни сте със себе си и с това което чувствате — толкова по-истинска става връзката ви с хората около вас.

Мислите, нагласите и убежденията които носите — много от тях са наследени или заучени когато сте били малки. Те не са съзнателно избрани от вас.

Не можете да промените това което не виждате —  моментът, в който приемате реалността такава каквато е, е и моментът в който можете да я промените. Не защото досегашното е грешно, а защото вече имате избор. Това е отправната точка,  от която започва истинската промяна в работата ни заедно.

Истинската вие — жената без маски и без защити. Свързана с живеца вътре в себе си.

Осъзнаването се случва тук и сега — не в миналото което анализирате, не в бъдещето което планирате. В това което чувствате в този момент. В избора който правите днес. Честна и открита със себе си — със силните и слабите си страни. Доверяваща се на себе си. Наясно, че „има ме“ е достатъчно.

В открит разговор с мен

По време на сесията - как работим заедно

01

Изследваме заедно

По време на сесиите обсъждаме, изследваме и пренареждаме ситуации и действия от вашето настояще и минало — както и това което желаете в бъдещето. Работим с различни терапевтични техники и упражнения, чиято цел е да преживеете дадена емоция или чувство в настоящия момент и тя да бъде запомнена по нов начин в тялото ви, който ще ви е полезен занапред.

Не само усещайки — но и разбирайки какво се случва във вас и най-вече защо. Свързвайки мислите с усещанията си. Чувайки и виждайки знаците и езика на собственото си тяло. Разбирайки емоциите в тялото си и тяхното послание.

02

Получавате яснота

Разбирате защо дадени събития, случки, мисли или действия се случват в живота ви — как и откъде са се появили, и как се отразяват в живота ви в момента.

03

Пускате и се освобождавате

Преживявате и пускате болката, тъгата или разочарованието на отминали събития, които все още са блокирани в тялото и мислите ви — за да продължите напред с много повече лекота, разбиране и случване.

04

Приемате и избирате

Осъзнавате, разбирате и приемате живота такъв какъвто е — не само бял или черен, а с цялата палитра от цветове. Нещо което е трудно да видите, когато сте фокусирани или замръзнали върху една точка.

Какъв е вида и формата на психотерапията

Продължителност и действия

Работата ни се осъществява в регулярни ежеседмични срещи — по една в седмица. Холистичният подход в работата ни обхваща вас в цялост — психика, тяло, емоции и душа. Това което ще ви подкрепя в процеса е яснотата — да знаете какво желаете да се реализира или промени и защо.

Психотерапията има нужда от време за да се разгърне. Процесът е продължителен, защото вие самите имате нужда от това. Именно тези ваши части имат нужда да бъдат видяни. Разбрани. Признати. Някои от тях обгрижени и интегрирани във вас по нов и осъзнат начин. Други пуснати с благодарност, така че да освободят пространство за нещо ново и различно.

Вашите стъпки и какво получавате

Аз съм с вас на всяка стъпка от този път

С цялата си отговорност, присъствие и ангажираност към вашия процес.

Не е нужно да сте напълно готови — достатъчно е желанието. Не е нужно да знаете накъде — важно е само да започнете. Доверете се на процеса — всичко останало идва от само себе си. Идвате с всичко което носите — и това е напълно достатъчно.

Индивидуалната психотерапия не е патерица.

Тя е различен, нов мироглед.

Когато сте готови за това.

В работата ни заедно получавате цялата ми отдаденост към вас и вашия процес — моята подкрепа, съпричастност, емпатия, откритост и автентичност. Заедно с целия ми опит, знания и умения като психолог и психотерапевт.

Безопасно място без осъждане — където можете да бъдете себе си. Всичко се случва с вашето темпо.

Инвестиция с дългосрочна възвращаемост.

Вашите най - добре вложени пари — в себе си!

удобство за месечния бюджет

Единична сесия

€70

на сесия

137 лѣва - 60 минути

Cвобода от мисли за пари

Месечен пакет

€250

Пакет от 4 сесии х €62.50

489 лѣва​ на месец

Това което получавате

какво следва

4 -ри стъпки до първата ни терапевтична среща

01

Попълвате формата за връзка на страницата Контакти

02

Свързвам се с Вас до 2 работни дни

03

Уточняваме час и формат на срещата

04

Провеждаме терапевтичната ни сесия

Срещите са конфиденциални!

Въпросите, които най-често чувам

Кратки отговори за сваляне на тревогите, които носите, за тези от вас, които имат нужда от тази инфрмация, преди да изпратят първото съобщение.

Честният ми отговор е, че психотерапията е за всеки и за всичко. „Сериозни“ или „не толкова сериозни“ проблеми са субективно възприятие — щом е възникнало желание за терапия, нещо във Вас вече иска да бъде осветено. Много често зад „не толкова сериозните“ трудности се крият основните — те просто са по-добре скрити, защото една част от Вас смята, че по този начин Ви предпазва.

По-полезен въпрос от „достатъчно сериозно ли е“ е друг: какво ме спира да пристъпя към тази крачка?

Ако не виждате „узрял“ проблем, понякога по-подходяща е услугата ми Консултация — в няколко срещи можете сама да видите и прецените.

След като се посрещнем — на живо или на екрана — първите минути си говорим. Няма стриктен регламент, който да следваме. Тръгваме с Вашето темпо, а при нужда го задавам аз, ако сте съгласна с това. Вие преценявате какво и колко да споделите.

Първата ни среща е предимно опознавателна: да усетите човека срещу Вас и доколко съответства на образа, който сте си създали; да видите пространството, в което, ако решите да продължите, ще се връщаме; Да усетите и видите как се чувствате с моето присъствие.

Веднъж в седмицата е напълно достатъчно. Много рядко се налага да е два пъти, и то по изключение — в моменти, когато клиентът сам го иска или има нужда, защото минава през по-труден период от живота си.

На този въпрос ми е трудно да дам еднозначен отговор. Била съм свидетел на буквална промяна в клиенти още след първата сесия — по-рядко, но факт. Всеки е различен, с различно темпо на осъзнаване, на разпознаване на собствените си модели и вътрешни защити и убеждения.

До три месеца обикновено би трябвало да усетите някакъв резултат. Кардинална промяна не (дори при тези след първата сесия) — и това е моментът да напомня, че психотерапията е дълбинен процес, който основно се нуждае от време, за да се разгърне и прояви.

За пълен психотерапевтичен процес е нужна поне година до година и половина ангажираност и отдаване на Вас и процеса Ви. Често е повече, но това вече е за клиенти, които искат да работят на друго ниво и по различен начин.

Между сесиите е времето, в което във Вас се интегрира това, което сме работили заедно. Често — и винаги със съгласието на клиента — възлагам „домашни“, които да подкрепят, ускорят или подплътят процеса. Времето между сесиите е толкова ценно, колкото и самите срещи — там се разгъва и проявява в реалния Ви живот това, което работим в защитената среда на сесията.

Затова психотерапията е продължителен процес: тя има нужда не само от около 80 срещи за година и половина, но и от времето между тях — от тези 80 седмици живот, в които промяната се проявява и проверява.

Зависи какво разбираме под „зле“. Но да — ще има периоди или срещи, след които може да изпитвате повече тъга или да сте по-вглъбени, и това е нормално. В работата ни не бягаме от тях; напротив — те са част от живота, а терапията е самият живот, не извадка от него.

Когато се появят такива моменти, винаги можем да говорим за тях на следващата ни сесия — често именно там се случва  нещо важно и ценно за вас. Но и подтиснато или скрито от вас.

Срещите си насрочваме в зависимост от яснотата за графика Ви — има клиенти, които предпочитат да планираме часовете за целия месец предварително, други — от настоящата за следващата сесия, стига да има свободна дата в моя график.

Когато въпреки планирането изникнат непредвидени обстоятелства (заболяване, спешно работно пътуване и др.), разбира се че преместваме часа. Препоръчително е да ме уведомите 48 часа преди срещата ни, или най-малко 24 часа преди нея — това време помага да освободя слота за друг клиент, който има нужда от него, и също да си планира програмата.

Когато няма как да предупредите предварително, преместваме часа в момента, в който узнаете за обстоятелството.

Изключително важен и съществен въпрос, често подтискан и не изказан, а на вътрешно ниво доста терзаещ клиента.

Не всеки терапевт е „за Вас“, както и не със всеки сте приятел или познат — нужно е да усетите, че можете да се доверите и да се разкриете. Това усещане Ви помага да си позволите да се видите по различен начин — а в това всъщност е целта на терапията.

Същевременно, ако в някакъв момент усетите, че „не работим добре заедно“, това често е сигнал, че нещо важно се случва. Парадоксално, понякога означава точно обратното — че сте на правилното място и с правилния човек, защото той активира във Вас нещо, което избягвате на други места в живота си.

Моята препоръка, независимо дали става дума за мен или за друг колега: изкажете го. Това е голям и прекрасен материал за работа, както и покана за вас да го преработите. Дори само да го изговаряне понякога е напълно достатъчно, за да Ви промени или най-малкото да прекъснете стар ваш модел.

Препоръчвам ви горещо не прекъсвайте терапията като бягате преди да сте го изказали поне. Това отново остава във вас непроменено. Изкажете го и после вземете решение какво да правите, да прекъсвате или да продължите. В някой случаи е подходящо едното, но има и случаи в които силно препоръчително е второто, да прекъснете! Това е индивидуално за всеки клиент и историята му.

Това е Вашето абсолютно право. Препоръчвам обаче — и винаги го споделям с клиентите си — да ми кажете поне една сесия предварително, за да можем да затворим процеса заедно.

Били сме заедно, работили сме по съкровени за Вас неща, и без затваряне (без разделяне, или поне довиждане) терапията остава незавършена. Тази последна среща е пространство, в което можете да изкажете нещо, което може би не сте могли преди, или просто да постоим заедно преди да се разделим.

Това е момент, който Ви помага и Ви учи да се разделяте, да можете да постоите в раздялата, да я усетите. И най-вече, той е мостът, по който, докато сме още в сесията, преминавате; за да може затваряйки вратата след срещата ни, да отворите вратата на новото — стабилна и уверена.

Разделянето и сбогуването са много специален момент. Често избягван и плашещ, но всъщност толкова много даващ.

За самата консултация ще намерите повече в страница Консултация. Но ако погледна разликата през призмата на психотерапията — ето кое е същественото.

Психотерапията има нужда от разгръщане и наслагване, тоест от множество срещи. Консултацията е въпрос или нещо конкретно. Психотерапията е дълбинен процес, чиято цел е трансформация — първо се виждат и осъзнават мисловните процеси, нагласите, убежденията, действията. Затова се нуждае от време и от ангажираност от двете страни.

Това, което клиентите ми получават от мен при психотерапия, е ангажираност с техния процес и извън рамките на нашите срещи. Представете си го като пространство, рамка, която удържам за Вас, докато работите — в и извън сесиите. Тоест 24 часа в денонощието, докато сте в терапия, знаете че не сте сама във Вашия процес. Има още един човек, който е до Вас по пътя Ви.

Това го няма в консултацията — там ангажираността извън самата среща не съществува.

Гещалт психотерапията е утвърден психотерапевтичен подход с холистичен метод на работа. Това, на което наблягам в работата си, опирайки се на този метод, са според мен три фундаментални неща, които лежат в ядрото ѝ:

Първо, за гещалт психотерапията клиентът (Аз-ът) е едновременно самостоятелен образ — с всичко, което е, което носи и което преживява — и същевременно част от нещо много по-голямо: връзки, семейство, род, работа, националност. Това са неща, които имат своето видимо или невидимо, осъзнато или неосъзнато въздействие върху него. Но Аз-ът може да разбере, осъзнае, види и промени това въздействие само когато срещу себе си има Ти — друг човек (в психотерапията: терапевтът).

Тук има много допирни точки с констелациите, за които пиша допълнително.

Второ, динамиката между фигурата (онова, което е фокус за човека в даден момент) и фона (общото, от което фигурата излиза), и най-вече осъзнаването на този процес от самия клиент.

Трето, полето — и това, което се случва в него в настоящия момент: реалността тук и сега, при тези обстоятелства, с тези мисли, с този или с липсата на този човек срещу Вас.

Това е, което прави гещалт работата едновременно дълбочинна и много жива — тя не остава теоретична, а се случва в самия момент на сесията. Тя е преживелищна — нещо, което я прави специална и много силно въздействаща и променяща.

Абсолютно Да! Всичко, което споделяте с мен, е конфиденциално и остава между нас — както съдържанието на разговорите, така и самият факт, че сме в терапевтична връзка.

Когато сте готови

Едно обаждане, един имейл или едно съобщение .

Вие избирате как и кога.

София, бул. Цариградско шосе 133, и онлайн